پیچیدگی و تضاد در معماری
آوریل 16, 2017
مجتمع مسکونی، مجموعه کتب عملکردهای معماری، کتاب اول
آوریل 17, 2017
Show all

بیوگرافی معمار معروف آمریکایی رابرت ونتوری

رابرت ونتوری در سال 1925 در “فیلادلفیا”،”پنسیلوانیا” به دنیا آمد، و مدرک معماری خود را در مقطع لیسانس در سال 1947 و فوق لیسانس خود را در سال 1950 از دانشگاه “پرینستون” اخذ نمود.

وی مدتی با “اروسارینن” کار کرد و سپس با استفاده از جایزه تحقیقاتی، از سال 1954 تا 1956 به “رم” رفته و با “لویی کان” ملاقات و مدتی نیز با وی به همکاری پرداخت. او در سال 1958، دفتر شخصی خود را در فیلادلفیا افتتاح کرد. و در سالهای (64-1961) با ویلیام شورت و سپس با جان روش شریک شد. وی در سالهای (63-1955) در دانشگاه پنسیلوانیا تدریس نمود و بعد در زمان تدریس در دانشگاه “ییل” ارتقا مقام یافت. به وسیله چاپ کتابش “پیچیدگی و تضاد در معماری” در سال 1966، ونتوری شهدت ملی یافت. او در سال 1967 با “دنیس اسکات براون” برنامه ریز شهری، ازدواج کرده با وی نیز به همکاری پرداخت. ونتوری هیچ اعتقادی به سبک بین المللی ندارد و در عوض معتقد به زمینه گرایی است. یعنی هر بنایی باید بر اساس زمینه های فرهنگی، اجتماعی، تاریخی، کالبدی و شرایط آن سایت و ساختمان طراحی شود.

او در سال 1372 کتاب دیگری با نام “یادگیری از لاس وگاس” “From Los Vegas Learning” نوشت.

از آثار شاخص او میتوان به پروژه های زیر اشاره نمود :

خانه مادر ونچوری (۶۴ – ۱۹۲۶)
اگر از نظر کوربوزیه خانه ماشینی است برای زندگی، از نظر رابرت ونچوری خانه خانه است و باید دارای نمادهای خانه در هر فرهنگ و جامعه باشد. این خانه در عین داشتن تقارن نامتقارن ، در عین وحدت، دارای کثرت و در عین پیچیدگی و تضاد در فرم، دارای قرائت ساده برای عامه مردم به عنوان یک خانه مسکونی است.خانه مادر ونچوری ، اولین ساختمان ساخته شده به سبک پست مدرن و نماد این معماری است. این خانه را رابرت ونچوری برای مادرش در سال ۱۹۶۲ در نزدیکی شهر فیلادلفیا در ایالت پنسیلوانیا در آمریکا ساخت، ونچوری در طرح خود از نمادهایی همچون بام شیبدار، پنجره ، قوس سر در ورودی و لوله دودکش استفاده کرد که در غرب از جمله در آمریکا، نمادها و نشانه های یک خانه شمرده می شود. هر کس در غرب، در نگاه اول، این ساختمان را به عنوان یک خانه ی مسکونی تشخیص می دهد.اگر چه نمای این ساختمان به صورت متقارن طراحی شده، ولی به دلیل پیچیدگی ها و ملزومات خاص در چیدمان اتاق ها، در نمای ساختمان پنجره ها به صورت نامتقارن طراحی شده اند. در سمت راست فضاهای نیمه خصوصی، همچون آشپزخانه ، پذیرایی و ناهار خوری قرار دارد. در سمت چپ فضاهای خصوصی، همچون اتاق های خواب و حمام طراحی شده است. این عدم تقارن و دوگانگی در چیدمان پلان، در نما توسط بام شیبدار ، دیوار زیر دودکش و قوس تزئینی در بالای سر در ورودی به یگانگی و وحدت تبدیل شده است، لذا وحدت و یکپارچگی از طریق حذف آلمانهای مختلف ساختمان به دست نیامده، بلکه همه تناقضات و پیچیدگی های خانه در این طرح وجود دارد و وحدت در عین کثرت با شامل نمودن کلیه موارد موجود در بنا پدید آمده است.