صرافی ادیب مجتمع تجاری آرتمیس

  صرافی ادیب مجتمع تجاری آرتمیس

  نام پروژه : صرافی ادیب

  نوع پروژه : طراحی

  موقعیت : مجتمع تجاری آرتمیس – پاسداران – تهران

  مساحت : 40مترمربع

  وضعیت : ساخته شده

  سال :  1396

  مدت زمان طراحی : 3 ماه

  طراح : مهندس سپهر ادیب زاده

  تیم طراحی :  دانیال آذری – فروزان صدری – رامتین حق نظر

  مجری : دفتر معماری ادیب

  ناظر مقیم : محمدرضا مروتی

   

  طراحی فضاهای اداری اغلب به صورت یکنواخت و ساده صورت می گیرد و همه ی فضاها بدون تغییری در طراحی و یا حتی مبلمان در کنار هم قرار می گیرند.
  در طراحی فضای اداری با اندکی نگاه متفاوت و و تغییر و یا استفاده درست از مبلمان و یا المان ها ، میتوان فضا و طرحی متفاوت و خلاقانه متناسب با کاربری مورد نظر ایجاد کرد.
  در صرافی مجتمع تجاری آرتمیس سعی شده از طرح های تکراری صرف نظر کرده و معنا و مفهوم و کاربری آن را با طراحی منحصر به فرد خود الحاق کند.
  در این طراحی سعی شده با استفاده از لوله های برنجی و حرکت آن ها در دیوار ها و سقف حس نوسان ارز  و پویایی آن را  نشان داده شود.
  در این پروژه از 3000 قطعه لوله ، 63 تیپ مختلف در 55 لول متفاوت استفاده شده است.

   

  “تلاطم نقطه آغازی برای طراحی فضای صرافی بود .
  نمایش نوسانات ارز ،داد و ستد و یکنواخت نبودن آن یکی از مسائلی بود که باید آن را به نماش می گذاشتیم.
  سیرکولاسیون حرکتی ارباب رجوع و ارتباط کارمندان با ارباب رجوع ، سکوریتی مجموعه ، نور و شدت آن ،مردمی بودن طرح ، مجموعه از کانسپت ها و شروع شکل گیری طرح بود.
  آلترناتیو های اولیه نشان دهنده ی این تلاطم فکری و انگیزه ی حل کردن این سوالات بود.
  بعد از مشخص شدن خط فکری برای طراحی ، نشان دادن نوسانات در سه محور X،Y،Z و انتخاب متریال برای نمایش دادن حس این مکان از بخش های اصلی این طرح قرار داده شد.
  بعد از انتخاب طرح نهایی ، اجرایی کردن این طرح که یکی از تکنیکال ترین طرح های موجود معاصر می باشد، مهمترین و شاید اصلی ترین بخش این پروژه بود.
  در طرح اولیه بازه نوسان طول لوله ها از 30 سانتی متر تا 1.5 متر بود که نوسان طول لوله ها به صورت هوشمندانه به نوسان فواصل پترن های نگهدارنده لوله ها از سازه تبدیل شد. برای نگه داری لوله ها با 63 پترن که به صورت معلق با سازه پیش ساخته مهار شده است.”