باغ تراس شهرک غرب

  باغ تراس شهرک غرب

  نام پروژه: طراحی ساختمان باغ تراس شهرک غرب
  مساحت زمین: 1260 متر مربع
  متراژ زیر بنا: 9600 متر مربع
  تعداد طبقات: 7 طبقه روی همکف، 4 طبقه زیر همکف
  تراکم: 420%
  موقعیت: تهران، شهرک غرب
  آرشیتکت: سپهر ادیب زاده
  تیم طراحی: فروزان صدری، رامتین حق نظر، علی درازگیسو
  مشاور سازه: آقای مهندس قنادی
  رندرینگ و گرافیک: دانیال آذری

  باغ تراس شهرک غرب

   

  مبحثی که این روزها در ساختمان های تهران به طور جدی قابل بررسی است کمبود فضا های سبز و نیمه باز قابل استفاده است که تاثیرات مهمی در روح و روان ساکنین به جا می گذارد.
  این کمبود جبران نمی شود مگر با بازیابی فضاهای نیمه باز معماری ایرانی در ساختمان های امروز. با توجه به این مهم، سعی بر آن شد تا با استفاده از مفاهیم بومی و البته تکنولوژی روز دنیا، خانه هایی با فضاهای نیمه باز انعطاف پذیر داشته باشیم که بتوان عوامل تاثیرگذار در ناکارآمدی این فضاها از قبیل محرمیت، ابعاد نامناسب، آلودگی بصری، مکان یابی و موارد دیگر را تا حد امکان از بین ببرد. از آنجایی که در آپارتمان سازی شهر تهران به دلایل مختلف از قبیل اقتصاد، تراکم و … ابعاد بالکن ها ابعاد حداقلی است، عموما به محلی برای انبار کردن و یا قرار دادن وسایل بی استفاده تبدیل می شود. این در حالی است که اگر ابعاد مناسب برای بالکن ها در نظر گرفته شود، می تواند نقشی مهم تر و زنده تر در واحد مسکونی ایفا کند. همچنین آلودگی بصری عاملی است که حتی اگر آپارتمان ها بالکن هایی با ابعاد قابل قبول نیز داشته باشند اما تصویری مناسب از سیمای شهری را نمی توان از داخل آنها تجربه کرد. این عوامل توسط لوورهای چوبی کنترل می شود و به تجربه دیداری این فضا کیفیت می بخشد. برای تحقق این امر جداره نمای ساختمان به وسیله لوورهای متحرک چوبی پوشیده و به عنصری برای کنترل محرمیت و آلودگی بصری تبدیل شد. از طرفی با توجه به عامل مکان یابی، بالکن در کنار آشپزخانه و نشیمن قرار می گیرد تا بتواند در تعامل درست و مناسب با فضاهای هم جوار خود باشد و به عبارتی هم به آنها سرویس دهد و هم از آنها سرویس بگیرد. این بالکن ها با دیواره های شیشه ای از فضاهای داخل جدا شده است و در صورت نیاز درب های بزرگ شیشه ای باز می شوند و فضا در امتداد فضای نشیمن و صبحانه خوری قرار می گیرد تا در شب های تابستان بستر مناسبی برای دور هم نشینی ها و همچنین استفاده از تهویه ی طبیعی را فراهم سازد. فضایی که این روزها در خانه هایمان وجود ندارد و حضورش هر چقدر کم، اما می تواند تاثیر قابل توجهی در بهبود کیفیت روابط و زندگیمان داشته باشد.
  از آنجایی که در این پروژه اصول و معیارهای ایرانی مبانی طراحی را شکل می داد در طراحی مکانیزم لوورها نیز از نحوه باز و بسته شدن پرده های حصیری ایده گرفته شد و دستاوردی مهم در زمینه ساده کردن مکانیزم پیچیده ای که نیاز حرکتی این طرح را برآورده می کرد، در بر داشت.
  و در نهایت محصول این طراحی تعاملی به وسیله تعامل بین حس و حال ساکنین با محیط، پلان با نما، ساختمان با شهر و انسان با طبیعت به وجود آمد.