خانه شیشه ای میس وندروهه و فلیپ جانسون
می 23, 2018
خانه لوکس زاها حدید در جنگل های روسیه
ژوئن 2, 2018
Show all

معرفی مجتمع های مسکونی شاخص و با شکوه

اتود مجموعه

اتود مجموعه

Albion Riverside Apartments مجتمع مسکونی

Client: Private client
Project: Apartment refurbishment, Albion Riverside, London.
Value: Undisclosed
Dates:2007-8

 

فرم سیال و منحنی واری که فاستر در طراحی مجتمع مسکونی آلبیون به تماشا گذاشته بی ارتباط با قرارگیری این مجتمع در ساحل رودخانه پیچ در پیچ تایمز نبوده است. این ایده با زیبایی و وقار تمام در کنار ساحل رودخانه نشسته و تفاوت های چشمگیر بنا با بافت پیرامونش نظیر تناسبات حجم ارتفاع و حتی مصالح به کار رفته در جداره ها این بنا را به عنصری شاخص در منطقه مبدل کرده است.

 

در نمای رو به رودخانه بالکن ها با حفاظ های شیشه ای ظریف با فرمهایی منحنی شکل قرار گرفته اند حال آنکه جداره جنوبی ساختمان در یک شبکه نازک آلومینیومی پنهان و تنها بوسیله عقب نشینی بالکن ها و پنجره ها شکافته شده است. فرم سقف هین مجتمع نیز ادامه شبکه منحنی در نمای جنوبی است و گشودگی هایی که در آن به چشم می خورد بالکن های واحدهای دوبلکس در طبقات آخر می باشند. تکنولوژی سقف وبازشوهایی که در آن قرار دارند یکی از پیشرفته ترین سیستمهای اجرای سقف میباشد. طراحی انحنای توده بر خلاف انحنای رودخانه در جهت خلق فضای باز عمومی و تعریف ورودی های اصلی توده بسیار موفقیت آمیز بوده است.

 

این مجموعه از سه ساختمان مجزا تشکیل شده است که دو ساختمان دیگر مستطیلی شکل و بسیار کوچکتر از ساختمان مسکونی می باشند. در میان این سه بنا فضای باز عمومی قرار گرفته و طبقات همکف به عملکردهای تجاری- فرهنگی نظیر فروشگاههای لوکس کافه ها و گالری ها اختصاص یافته و پارکینگ ها نیز در زیرزمین جای گرفته اند. مجتمع شامل 185 واحد آپارتمانی یک تا چهار خوابه در 12 طبقه می باشد که از این تعداد 12 واحد دوبلکس در دو طبقه بالایی ساختمان قرار گرفته اند. در نیمی از واحدها امکان دید به هر دو سوی بنا میسر گشته و در نیمه دیگر تنها دید به منظر شهر یا رودخانه ممکن می باشد. چهار ارتباط عمومی شامل پلکان دو آسانسور و راهروهایی کوتاه در بنا تعبیه شده است که هر یک در هر طبقه به شش یا هفت واحد مسکونی دسترسی دارند. در تمامی واحدها دیوارهای داخلی انعطاف پذیر و متحرک هستند و امکان خلق فضاهایی متفاوت را بوجود می آورند.

در ادامه تصاویر نماهای خارجی مجتمع را مشاهده میکنید…

 

 

 

 

 

 

 

تصاویری از نماهای داخلی مجموعه:

 

 

 


نام پروژه:    TANGO HOUSIN   (مجتمع مسکونی تانگو بخشی از منطقه ای به نام «BO 01»در شهر «مالمو» می باشد.)

موقعیت بنا:  malmo-sweden

معمار:     MOOR RUBLE YUDELL

در این پروژه صفحات خورشیدی در بالای برجک های رنگی قرار گرفته،دیوارهای جداکننده همگی هوشمند بوده،شیشه ها تماما سه جداره و برخی از بام ها پوشیده از چمن می باشند. آب باران از بام ها به مخزنی برای آبیاری فضای سبز منتقل می گردد و بخشی از زباله هاپس از تفکیک جهت تامین سوخت و گرمایش واحد ها استفاده می گردد.

فضای باز مرکزی مجموعه مرکب از مسیرهایی با کفپوش چوبی و یک بیضی در مرکز است که محلی امن و مناسب برای بازی کودکان و نشیمن ساکنین در فضای باز می باشد این فضا در شب توسط باکس های شیشه ای به بیرون می تابند روشن می شود. 

در ادامه تصاویری از این مجتمع را مشاهده مینمائید.

 

 

 

 

 

 

 

 


مجتمع مسکونی habitat 67
پروژه Habitat 67 – ایده جدید در معماری شهری
پروژه :  مسکن ۶۷ ( Habitat 67 )
مکان : مونترال، کبک، کانادا
تاریخ : ۱۹۶۷
معمار : Moshe Safdi

  


ایده در نظر گرفته شده در این پروژه داشتن خانه های شخصی در تراکم شهرهای شلوغ و با قیمت مناسب بوده است. این ساختمان به نوعی ساخته شده است که هر کدام از واحدهای آن بصورت جداگانه ولی با تراکم زیاد در کنار یکدیگر ساخته شده اند. بدین ترتیب هر یک از واحدها دارای حیاط اختصاصی هستند.

موشه سفدی در حیفا متولد و در سال 1938 به کانادا مهاجرت نموده و معماری را نزد استادانی چون ،لویی کان در فیلادلفیا آموخت.شهرت وی بیش از هر چیز به سبب ساختمانهای مسکونی پیش ساخته و لگو مانندی است که habitat 67 از برجسته ترین این آثار است.

  • حفظ حریم خصوصی هر واحد مسکونی

  • استفاده مناسب از دید و منظر رودخانه لارنس

  • توجه به جهت تابش نور خورشید

  • اختصاص باغچه و تراس مجزا به هر واحد مسکونی

  • دسترسی های صریح و ساده

همه و همه سبب شده ،تا habitat 67 مونترال نمونه بسیار موفق از تجربیات پیش ساختگی در دوران معماری مدرن به شمار بیاید.باید اذعان نمود که سفدی در تزریق کیفیات فضایی خانه های ویلایی حومه شهر های کانادا و استرالیا به این مجتمع مسکونی عظیم و پیش ساخته و تلاش برای ایجاد شخصیت و هویت در واحد های مسکونی بسیار موفق بوده است .

در اینجا نحوه دسترسی واحدها از پارکینگ تا طبقات بالایی نشان داده شده.

 

مجموعه شامل 11 طبقه مسکونی ،یک طبقه پارکینگ در همکف و یک طبقه تاسیساتی در زیر زمین می باشد.نحوه ی دسترسی از پارکینگ تا طبقات بالایی توسط سه باکس ارتباط عمودی شامل آسانسور و پله است که سه راهرو اصلی روباز در طبقات همکف ،ششم و دهم از آن ها خارج میشوند.لوله های تاسیسات نیز در زیر این راهروها قرار گرفته است.

 

همانطور که در تصاویر مشاهده می شود ساختار هرمی و قرار گرفتن واحدها  بر روی هم ،تنها در یک سمت پروژه که از دید،منظر و تابش مناسبی برخوردار است ،امکان پذیر بوده و سمت دیگر پروژه تماما”به ارتباط عمودی و افقی دسترسی ها اختصاص دارد.

در ادامه تصاویری از این پروژه را مشاهده میکنید.

 

 

 

 

 

 

In the admissions essay within https://topadmissionessay.com/ case of someone who is just starting out, however, hpe2-n66 exam dumps can be especially useful